Prejdite na začiatok
Spojme sa!
Moldavská 43/A, 040 11 Košice
info@gecora.com
Tel.: +421 915 232 161
Máte skúsenosti? Poďte k nám!
kovarik@gecora.com
Tel.: +421 910 818 111

5 tipov ako vytvoriť čo najefektívnejšiu reklamu

Už ste určite počuli, že k marketingu neodmysliteľne patrí reklama. Ale viete ako upútať pozornosť ľudí a dostať Vašu značku do povedomia zákazníkov? Nie?  Vytvoriť dobrú reklamu nie je vôbec jednoduché. V tomto článku si spolu rozoberieme 5 tipov ako vytvoriť čo najefektívnejšiu reklamu:

Tip č. 1:  Cieľ

Stanovte si cieľovú skupinu! Aké sú ciele reklamy predaj alebo propagácia? Pamätajte, že rôzne sociálne platformy slúžia rôznym sledovateľom. Skôr, než si sadnete s marketérom a vytvoríte svoju reklamu, musíte premýšľať o svojich obchodných cieľoch a o tom, čo chcete dosiahnuť.

Vaše publikum na Instagrame môže mať úplne odlišné zameranie ako vaši sledovatelia na Facebooku. Preto musíte zvážiť ciele kampane pre každú platformu. Takže musíme zistiť, čo chcete v týchto počiatočných fázach dosiahnuť a potom viete postupovať ďalej!

Je vaším obchodným cieľom predaj?

Viete, že Vaše publikum na Facebooku nakupuje online vďaka vašim príspevkom, zamerajte sa na vytváranie zaujímavých reklám na Facebooku. Poradte sa s kreatívcom alebo grafikom a vytvorte zaujímavú reklamu, kde sú zábery vašich produktov a ktorá zobrazuje produkty v akcii, aby ste mohli sledovateľov premeniť na kupujúcich.

Je vaším obchodným cieľom propagácia?

Ak je Vaším cieľom naopak propagácia, vytvorenie reklamy napríklad na Instagrame je ideálna cesta. Samozrejme v súvislosti s obsahom, ktorý vašich perspektívnych zákazníkov môže zaujať a preklikom napríklad na váš web/eshop, kde sa dozvedia o vás ďalšie informácie.

 

Tip č. 2:  Kreatívny nápad

Tento tip riešia kreatívci v rámci brainstormingu kedy hľadajú kreatívnu ideu a spôsob aký zvolia na zaujatie zákazníka. Musíme si však uvedomiť, že ak potencionálni klienti uvidia Vašu reklamu 20-krát v televízií neznamená to, že si Váš produkt automaticky aj kúpia. Mali by ste sa preto porozmýšlať nad niečím, s čím si Váš produkt budú ľudia spájať. Čím účinnejšie spojenie sa podarí docieliť, tým lepšie.

Dokonca aj tie najkrajšie reklamy neprinesú výsledky, ak sa neviažu k vašej značke. Vaše publikum potrebuje konzistentnú vizuálnu prítomnosť, aby mohli rozpoznať identitu vašej značky pri scrollovaní na sociálnych sieťach. Ak chcete mať konzistentnú vizuálnu identitu, každý príspevok by mal mať nádych vašej značky.

„Aj zlá reklama je reklama“ výrok ktorý už počul asi každý. My sa s týmto výrokom úplne nestotožňujeme. Vy si naň samozrejme vytvorte vlastný názor. Myslite ale na to, že reklama vám urobí meno a ľudia o vás budú hovoriť. Často sa stáva, že ľudia prestanú nakupovať, kvôli zlej reklame. A to rozhodne nikto nechce! Preto si na tomto tipe dajte naozaj záležať, verte nám.

Napadla vám otázka: Ale odkiaľ mám čerpať inšpiráciu?

Napríklad od konkurenie. Áno, čítate správne, konkurencia. Myslíme si, že s každým, kto má podobný alebo nejakým spôsobom súvisiaci biznis/službu ako Vy sa častokrát dá dohodnúť na spolupráci. Inšpiráciu taktiež získate aj z každodenného života, sledujte svoju rodinu, kamarátov, ľudí na ulici ako sa v určitých situáciách správajú. Snažte sa čerpať z každej zaujímavej situácie nejakú inšpiráciu a vyťažte z toho maximum!

Tip č. 3:  Príbeh a emócie

Emócie by mali veľmi úzko súvisieť s vašim produktom. Nielen pri vytvorení reklamy ale aj pri vyjadrení toho, čo by mali v zákazníkovi zanechať. Reklama by mala hovoriť príbeh. Pozrime sa napríklad na filmy, ktoré radi sledujeme. Pozeráme ich primárne kvôli príbehu nie kôli hercom. (Samozrejme Brad Pitt a Angelina Jolie sú výnimky)

Vo Vašej reklame by ste mali poukázať najmä na benefity a pozitíva značky. Pri vytváraní reklamy sa preto poraďte s členmi kreatívneho tímu. Uvidíte, že to pomôže.

Tip č. 4:  Výzva na akciu

Ak chceme od zákazníka osloviť takouto reklamou, tak reklama musí osahovať silnú výzvu na akciu. Ak sa vo svojej reklame snažíte sprostredkovať správu o špeciálnom predaji, spustení akcie, alebo udalosti, musíte mať výzvu na akciu, aby ste zákazníkom dali vedieť, prečo by sa o to mali zaujímať a čo by s tým mali robiť. Bez ohľadu na to, akú akciu chcete u publika vyvolať, uistite sa, že ste to zvýraznili vo svojej kreatíve!

Odporúčanie: Zamerajte sa na text a písmo.

Nezabudnite, že môžete pridať aj zábavné prvky, ako sú emoji, šípky, gify, ktoré vám pomôžu nasmerovať oči diváka na miesto, kde majú kliknúť alebo sa posúvať!

Tip č. 5:  Prekvapenie zákazníka

Naším posledným tipom je prekvapenie. Prekvapte vášho zákazníka a dajte do reklamy niečo, čo nebude čakať, pričom sa pozastaví a bude nad tým rozmýšľať so slovami “woow to je skvelé!”

Ak predávate super produkt za najlepšiu cenu na trhu, povedzte mu to, ale za žiadnych okolností zákazníka neklamte. Neurobí to dobrý dojem. Možno si váš produkt na základe klamstva prvýkrát kúpi ale verte, že  nabudúce si už vyberie vášho konkurenta!

 

Týchto pár tipov vám zaručene pomôže docieliť efektívnejšiu reklamu. Zákazník si Váš produkt a značku zapamätá, bude o ňom/nej hovoriť druhým a kúpi si ho. Na záver si tu pridáme citát, ktorý má náš Gecora team veľmi, veľmi rád!

„Odborník v reklame je úspešný vtedy, keď dokáže manipulovať inštinkty a emócie. Kto chce získať veľké masy ľudí, používa kľúče k ich „srdciam“, k ich podvedomiu.“ Konrad Lorenz

Author avatar
Šuščáková Mirka
https://dribbble.com/mirka_suscakova
Mirka tvorí grafiku všetkého druhu, no kreslená je jej najobľúbenejšia. Takisto vytvára aj celkovú identitu firiem a kreatívnych kampaní.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *