Prejdite na začiatok
Spojme sa!
Moldavská 43/A, 040 11 Košice
info@gecora.com
Tel.: +421 915 232 161
Máte skúsenosti? Poďte k nám!
kovarik@gecora.com
Tel.: +421 910 818 111

6 tipov ako zvýšiť svoju kreativitu

Každému kreatívcovi sa z času na čas stane, že sa zasekne. Skrátka, žiarovka vyhorí. V takom prípade však nie je vôbec žiadny dôvod na paniku. Dnes Vám prinesieme pár tipov a rád, ako si viete kreativitu zvyšovať. Nehľadajte tu však žiadne zázračné metódy, stačí zmeniť svoje myslenie a návyky.

Tip č. 1:  Plánujte

Áno, plánujte! Kúpte si zápisník a robte si zápisky, zo zápisníka sa stane čoskoro Váš kamarát, ale aj radca. Noste ho všade so sebou a každú kreatívnu ideu si zapíšte, prípadne načrtnite. Robili ste to predsa aj v škole počas hodín slovenčiny či matematiky, len s tým rozdielom, že teraz to využijete vo svoj prospech a nikto vám za to nedá zlú známku. Uchovávajte v ňom všetky svoje nápady, ktoré vám môžu skôr či neskôr slúžiť ako inšpirácia.

Zapisovanie si poznámok vás má podnecovať k tomu, aby ste odložili notebook aj smartfón a plne sa sústredili na to, na čo sa sústrediť potrebujete. Píšte, kreslite a značte si čokoľvek, čo vás k téme napadne a myšlienky sa postupne začnú vynárať. V tých chvíľach neexistuje Facebook, nepípajú maily, nezáleží na tom, že náš pán premiér zvolal štvrtú tlačovku za deň. Ste iba vy, pero, niekoľko čistých strán a jeden jediný cieľpremýšľať nad tým, nad čím premýšľať treba.

 

Tip č. 2:  Kombinujte “nekombinovateľné”

Niekedy treba veciam len dodať celkom nový dych. Niektoré najväčšie trendy vznikli práve preto, lebo si ich autor povedal, že veci urobí inak než ostatní. Spojil to, čo spolu na prvý pohľad vôbec nepasovalo a čo by nikomu inému nenapadlo. A ono to, čuduj sa svetu, funguje. Takže ak sa v rámci kreatívnej práce stretávate s nejakou prekážkou, ktorá sa zdá byť neprekonateľná všetkými možnými spôsobmi, skúste sa na ňu pozrieť z iného uhla pohľadu. Ak sa pokúsite pospájať časti, ktoré spolu na prvý pohľad nesúvisia, možno na niečo prídete.

 

Tip č. 3:  Meňte perspektívu

Skúste sa na svoj nápad pozerať z viacerých uhlov. Stále sa pýtajte sami seba “prečo?” a “ako?” Predstavujte si nápad z pohľadu úplne odlišných ľudí. Čo by k nemu ešte dodali? Rozumeli by mu? Čo by sa Vás mohli spýtať ako reakciu? Je to v tejto podobe skutočne najlepšie? Buďte zvedaví. Nedá sa ešte niečo vylepšiť? Často sa stáva, že nápad je skvelý avšak, len z pohľadu autora. Iní Váš nápad nemusia pochopiť, ale nie preto, že by bol zlý. Možno je to len preto, lebo mu chýba jeden detail alebo myšlienka, ktorá by sa dala získať jednoduchou úpravou. Keby sme ako ľudia neboli zvedaví a nezaujímali sa o rôzne vylepšenia, nikdy by sme nič významné a zaujímavé nevynašli alebo nedokázali. Veď možnosti na dosiahnutie veľkých vecí sa začínajú práve tam, kde sa zvedavosť ostatných končí.

 

Tip č. 4:  Brainstormujte

Je to jedna z najznámejších a najpoužívanejších techník kreativity. Brainstorming je silný nástroj na budovanie kreativity a rozvíjanie nápadov. Dajte svoj úsudok a sebakritiku bokom. Začnite si písať nápady a možné riešenia. Cieľom je vymyslieť čo najviac nápadov v relatívne krátkom čase. Potom sa už len zamerajte na ich objasnenie a vylepšenie.

 

Tip č. 5:  Doprajte si odpočinok

Stále existuje mnoho workoholikov, ktorým  „úplne stačí 6 hodín spánku“ ale verte, že podobné pracovné tempo môže byť vašou kreatívnou záhubou. Ľudia si spánkom dobíjajú baterky a potrebujú ho pre správnu funkciu mozgu. Nedostatok spánku znižuje sústredenie a tým pádom zhoršuje schopnosť ukladania nových vedomostí a tým aj našu kreativitu.

Aby ste teda celkom nevypálili kreatívnu žiarovku v hlave, dbajte na dobrý a kvalitný spánok. Venujte sa raz za čas aj oddychu od čohokoľvek kreatívneho. Kreatívna práca vie byť vyčerpávajúca a aj keď máte dojem, že to ona vás poháňa, živí a dáva dňom hlbší zmysel. Oddychujte takou formou, aby ste pritom používali celkom iné zmýšľanie, aké používate pri kreatívnej práci. Tak, aby ste sa po nejakom čase mohli kreatívne vrátiť plní energie a sviežich mozgových buniek.

Tip č. 6:  Odmeňte sa za svoj úspech 

Sme ľudia, nie stroje. Každý z nás je jedinečný a všetci sa zo života potrebujeme tešiť. Preto na seba nezabúdajte a už teraz si naplánujteako sa odmeníte za to, keď sa vám podarí splniť si nejaký zo svojich cieľov. Kúpte si zaujímavú knižku, choďte s priateľmi do kina alebo si naplánujte víkendový wellness pobyt.

TIP našej agentúry: Dajte si kvalitné a dobre vychladené pivko! 🍺😎 

V závere vám ešte odporučím, aby ste vždy nasávali čo najkvalitnejšie informácie. Čítajte, počúvajte, sledujte, učte sa o zvykoch iných ľudí a vytvorte si z toho vlastný kreatívny smer. Inšpirujte sa tým najlepším. Nikdy nebudete vedieť dosť na to, aby ste si mohli povedať, že to už s inšpiráciou a čerpaním vedomostí stačí. Prajem vám veľa tvorivých nápadov, ktoré sú rovnako dôležité v lepších ako aj horších časoch. Ak ste sa dočítali až sem, ďakujem vám a teším sa z toho. Prinajmenšom to znamená, že vám na zlepšovaní vašej kreativity úprimne záleží. A to je základ.

Author avatar
Šuščáková Mirka
https://dribbble.com/mirka_suscakova
Mirka tvorí grafiku všetkého druhu, no kreslená je jej najobľúbenejšia. Takisto vytvára aj celkovú identitu firiem a kreatívnych kampaní.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *